Znalost plavání se vám bude hodit i na Vltavě


Znáte knihu Zdeňka Šmída s názvem „Proč bychom se netopili aneb vodácký průvodce pro Ofélii“? Je to vodácká legenda, podle níž byl dokonce vytvořen filmový seriál. Kniha byla psána v období socialismu a tehdy bylo vodáctví v naší zemi velmi rozšířené, její děj se odehrává na Lužnici, která byla vodáky v letních měsících přímo obléhána, ale konkurovala jí také Vltava, která je dnes považována za vodácky nejvytíženější řeku. Stávalo se, že jste v rožmberském kempu napočítali i trojnásobek ubytovaných osob, než jaká byla kapacita tábořiště. Plavbu po Vltavě lze absolvovat na raftu, na kánoi či na kajaku, anebo nějakým netradičním plavidlem, každopádně si tu můžete užít velmi atraktivního přírodního prostředí, ovšem pokud neumíte plavat, zbytečně riskujete a komplikujete si situaci.

plavec ve vodě

Vodáci sice používají záchranné vesty, ale pokud by se vám vesta poškodila, byli byste v ohrožení života. A v některých situacích je vesta spíše komplikací, například pokud se vám zaklesne mezi větve padlého stromu a vy se potřebujete vyprostit ven. Větve nebo ostré kameny mohou vestu i roztrhnout, zkrátka plavba po řece je pohybem v divočině, nejste v plaveckém bazénu, kde je terén bezpečný.

pobyt v bazénu

Kdo z vás neumí plavat, nebo plave velmi špatně a chtěl by se v technice zdokonalit, můžete využít plaveckých kurzů. Kurzy plavání v Praze https://plaveckytrener.cz/ jsou určené pro každého zájemce bez rozdílu věku a pohlaví a mohou splnit vaše očekávání mnohem víc, než povinné školní plavecké kurzy pro žáky základních škol. Znalost plavání uplatníte v životě na mnoha místech, tedy nejen na Vltavě, ale například na dovolené u moře, při pobytu na přehradě či u zatopené pískovny, a samozřejmě na veřejném koupališti či v plaveckém bazénu. Plavání je jedna ze základních lidských dovedností, podobně jako dobrá znalost mateřského jazyka, případně i některého z cizích jazyků.