Rekonstruujeme elektroinstalaci ve starém domě


Stali jste se majiteli rodinného domu po vašich příbuzných, kteří vám objekt odkázali nebo jste s nimi vyměnili váš městský byt za dům na venkově? Staří lidé si zaslouží více pohodlí, a pokud jim městský byt vyhovuje, kde se nemusí starat o údržbu domu, může být toto řešení ideální pro obě strany. Vám pak ovšem vyvstanou některé povinnosti, s nimiž jste možná dopředu nepočítali. Například s ohledem na elektroinstalaci.

elektrický rozvaděč

Staré domy nemusí nutně vyžadovat komplexní stavební rekonstrukci, někdy stačí jen zateplit fasádu a vyměnit okna a střešní krytinu, případně rozvody vody a odpady a nově obložit koupelnu či kuchyň, ovšem čemu se častokrát nevyhnete, je výměna elektroinstalace. Ta již vyžaduje odborný zásah a posouzení ze strany elektrikáře z Prahy 7.

elektrikář při práci

Rozvodná skříň – rekonstrukce elektroinstalace obvykle začíná zde. Je nutné vyměnit staré jističe nebo dokonce pojistky a elektrikář s vámi probere vaše nové možnosti. Ty souvisí s odběrem elektřiny, který tu budete požadovat, tedy také s ohledem na vaše elektrické spotřebiče. Někdo vyžaduje v kuchyni instalaci indukční varné desky, někomu vyhovují průtokové ohřívače vody, jinde se spíše uplatní elektrický bojler, a v domech také mohou být instalované fotovoltaické panely nebo tepelná čerpadla. Tomu všemu se musí přizpůsobit elektrický rozvaděč.

Zásuvkové a světelné okruhy – jsou-li v domě ještě staré hliníkové vodiče, ty je nutné bezpodmínečně vyměnit za měděné podle současných předpisů. S hliníkovými vodiči jsou jen starosti a většina z nich již také přesluhuje, neboť jsou již za zenitem své původně plánované životnosti. U hliníkových vodičů může být již zpuchřelá izolace, a to může vést k nebezpečnému zkratu a ke vzniku požáru. Vyměnit je třeba jak zásuvkové okruhy, tak i ty světelné, i když se zrovna zdají být ještě v pořádku.