Proč dnes tolik lidí přestává věřit vědě


Věda je něčím, co čeho se vkládaly skutečně velké naděje. Ty se však postupně proměňují v prach. Důsledkem pak je, že lidé přestávají vědě čím dál více věřit. Důsledkem je pak stále více příznivců nejrůznějších „alternativních“ názorů. Proč tomu tak ale je, když nabízí správné odpovědi na otázky?

 

vědecký výzkum

 

V první řadě je tu fakt, že na počátku věda slibovala, že najde odpovědi na všechny otázky. Již žádné záhady vesmíru nebudou, všechno bude rozřešeno. To se však nepotvrdilo. Naopak, věci se stávají stále zamotanější, a to tím víc, čím do hloubky jdeme. Navíc i výsledky jsou mnohdy nejisté, často máme pouze hypotézy, které nelze nijak potvrdit. Není tedy divu, že lidé začínají být zklamaní.

 

Dále je tu fakt, že se to, co víme, neustále mění podle nových objevů. Například dříve byl kokain pokládán za bezpečný, dnes však víme, že tomu tak není. Tato nejistota také důvěře nepřispívá, neboť lidé mají rádi definitivní a jasné odpovědi. Ty však mnohdy často není možné poskytnout, zatímco různé alternativní teorie je nabízí. To, že nejsou tyto odpovědi pravdivé, je už vedlejší. Stejně to mnohdy nejde nijak zjistit, a často to nemá na náš život žádný vliv.

 

věda se zabývá i výzkumem vesmíru

 

Zapomínat nesmíme ani na tlak z nejrůznějších stran, který touží vědu podkopat. Nejčastěji jsou to různé firmy, které na alternativních názorech profitují. Typickým příkladem je globální změna klimatu. Ta, ačkoliv je potvrzena a její vlivy můžeme pozorovat i dnes, je stále mnohými odmítána. Je to dáno mimo jiné také intenzivní kampaní ropných společností, které nechtějí přijít o zisky, což by přechodem k alternativním zdrojům nastalo.

 

Je však potřeba si uvědomit, že je stále tím nejlepším, co dnes máme k dispozici, pokud chceme skutečně znát pravdu o světě. Jistě, na náš život nebude mít vliv to, zda je Země stará 4,5 miliard let nebo 6 000 let, avšak to, zda jsou vakcíny bezpečné, náš již ovlivňuje značně.