Početí není samozřejmost


Vědci řeší už celé roky, co všechno má pozitivní i negativní vliv na početí dítěte. Shodli se na tom, že jedním ze zásadních vlivů je věk. Logicky čím vyšší věk, tím nižší šance na to, že ženské tělo dokáže počít dítě a donosit ho. Nejde jen o to, že starší tělo je opotřebovanější a tudíž toho méně zvládne, ale i to, že u žen dramaticky klesá počet životaschopných vajíček. To znamená, že pokud žena otálí s početím, už po třicítce se snižuje šance, že opravdu otěhotní. Muži zase mají problém s poklesem kvalitních a rychlých spermií. Jak to řešit?

těhotná žena

Věk hraje hlavní roli
V mnoha státech na světě je věk porodu prvního dítěte nižší než u nás. Mnoho zejména arabských států má tak nízký věk rodiček, že nám to přijde až příliš. Tamní ženy často rodí ještě před patnáctým rokem. Podle našich vědců je ideální doba pro početí prvního dítěte okolo dvacátého roku. Jenže kdo chce přivést na svět dítě, když sám není zabezpečený a nemá žádné jistoty?

matka a dítě

Dítě není hračka která se dá na potřebnou dobu odložit, a pořízení základní výbavy také nestojí pár korun. Proto je potřeba před plánováním rodiny trochu přemýšlet. A právě proto je u nás stále běžnější, že ženy rodí své první dítě až po třicítce. Z biologického hlediska bohužel, z toho sociálního je to pochopitelné. Sociální jistoty jsou také velice důležité, a nikdo kdo je alespoň trochu zodpovědný si nepořídí dítě, když nemá kde bydlet a nebo nemá na účtu ani pár tisíc. Pokud nechce živořit a vychovat dalšího žadatele o sociální dávky, dítě si pořiďte až máte nějaké jistoty.

Co také brání dřívějšímu mateřství?
Být svobodná matka nebyla nikdy žádná výhra, a ani v dnešní tolerantní společnosti to není jinak. Svobodná matka má těžší život, a tak je opravdu lepší si nepořizovat dítě s někým, kdo je nespolehlivý a komu se nedá ani trochu věřit. Jenže najít dnes spolehlivého partnera je celkem oříšek…