Sametová revoluce v roce 1989 otevřela hranice naší země na západ a mnoho lidí se snažilo této situace využít a vycestovat ven. Někteří z vás, co tuto dobu pamatují, se možná domnívali, že tento trend bude pokračovat velmi dlouhou dobu, neboť západní Evropa či zámoří nabízí netušené možnosti, jenže karta se obrátila a dnes je naopak enormní zájem o tuzemskou rekreaci. Češi jsou velkými vlastenci a do jisté míry si uvědomujeme, že u nás je bezpečno v porovnání s některými zeměmi, a že tu platí pořekadlo „všude dobře, doma nejlépe“.
V České republice bylo od konce osmdesátých let restaurováno mnoho staveb hradů a zámků či hradních zřícenin, vyrostly u nás nové hotely a penziony, rozhledny, odpočívadla, dětská hřiště a sportovní areály a lidem se u nás začíná víc líbit. Výjimkou nejsou ani České Budějovice a jejich okolí. Zde máme navíc výhodu v tom, že je tu k dispozici překrásná příroda, a že dovolenkový pobyt tu nebude nudný. Na Českobudějovicku a Českokrumlovsku je atraktivní například Kleť a pohoří Blanského lesa, přehrada Lipno, údolí Vltavy, zámek v Hluboké nad Vltavou a v Rožmberku nad Vltavou, Vltava je navíc rok co rok v obležení vodáků a na své si tu přijdou i cyklisté.
Cykloturistika tu má zelenou na mnoha cyklistických trasách (cyklostezkách) a chcete-li tip na jednu z nich, nepotřebujete ani sledovat cyklostezkové značky, postačí vám zamířit po silnici z Vyššího Brodu do Rožmberku nad Vltavou a dále pak do Českého Krumlova, případně trasu prodloužit po silnici do Zlaté Koruny, ke zřícenině hradu Dívčí Kámen, do Boršova nad Vltavou a do Českých Budějovic. Pobyt v této lokalitě, v penzionu v Českých Budějovicích je atraktivní i v zimě, například pokud tu chcete trávit vánoční svátky a přivítat Nový rok. Mohla by se vám zalíbit i samotná jihočeská metropole, například plavecký bazén, park Stromovka, cesta podél Vltavy a historické jádro města s Černou věží.