Je Země skutečně dokonale kulatá?


Když se bavíme o tvaru naší planety, pak zdaleka nejběžnější konsenzus, ke kterému dojdeme, je koule. Dává to i smysl z hlediska fyziky, a podporují to dokonce i fotografie z vesmíru, které naši planetu zachycují. Ovšem v přírodě je jen málokdy vše naprosto dokonalé, a tak tomu je i v tomto případě.

 

Naše země totiž ani zdaleka není přesnou koulí. Jistě, na první pohled se tak může jevit, avšak bližší pohled, nehledě na měření, nám ukáže, že tomu tak ani zdaleka není. Ve skutečnost má ona, ale i ostatní planety, poměrně unikátní tvar, který se nazývá zploštělý sféroid. Navenek se může jevit jako koule, avšak v několika věcech se od ní odlišuje.

 

Slunce má u nás největší gravitační sílu

 

Jedním z rozdílů je to, že je na pólech zploštělá. To je dáno jejím pohybem a také gravitačními vlivy Slunce. Jedná se o jev, který znají dobře například hrnčíři. Když se koule otáčí velmi rychle, začne se na vrcholcích zplošťovat a na boku se naopak vypoukne. A to je právě to, co se děje se Zemí. Jistě, naše rychlost otáčení není nijak závratná – přibližně jedna otáčka za 24 hodin, a to je také důvod, proč je tato změna tvaru téměř nepoznatelná. Stačí však k tomu, aby zde nějaká byla.

 

To ovšem není vše. Opomenout nesmíme ani vliv Měsíce. I ten způsobuje, že je naše planeta na určitém místě poněkud vypouklá. To samé samozřejmě platí i o Měsíci, a v mnohem větším měřítku. Obě tělesa jsou však k sobě nakloněna, jak se navzájem přitahují.

 

pohled na Zemi z Měsíce

 

Otázkou je, zda budou tyto jevy pokračovat. Odpověď zní, že nikoliv, naopak se budou zmenšovat. Rotace Země okolo své osy se neustále, byť jen velmi pozvolna zpomaluje, a zároveň se od nás vzdaluje i Měsíc, což znamená, že vzájemné gravitační působení je mnohem menší. Samozřejmě to není nic, co by nás v současné době mělo trápit. Je však zajímavé sledovat, jak se Země proměnila z dokonalé koule, kterou byla na počátku své existence.