Také máte v paneláku funkční vzduchotechniku? A používáte ve svém bytě digestoř? A jste si vědomi toho, že když se tato zařízení nerevidují a nečistí, že tu může dojít k nebezpečným situacím?
Plesnivé potrubí – umíte si představit, že za vašimi zády, zatímco v poklidu popíjíte kávu, se množí plísně tak, že jejich spory ochotně vdechujete a nemáte o tom ani tušení? Když se zakousnete do plesnivého chleba, zpravidla problém odhalíte na základě podivné chuti, ale s plísní ve vzduchotechnice to tak jednoduché nebude, protože není cítit. Přitom jedovaté spory se při vdechování dostanou do krevního oběhu a tam vyvolávají řadu změn – poškozují vaši imunitu a způsobují další potíže, jako přetížení jater a ledvin, zasažení nervové soustavy a mozku a usazování toxinů v tukové tkáni. Z plísní ve vzduchotechnice můžete i vážně onemocnět.
Požár – statistiky hasičských záchranných sborů hovoří jasně – v důsledku vytváření mastného prachového povlaku se zvyšuje nebezpečí požáru a ten se skutečně může rozšířit i na několik bytů na jedné stoupačce. Vzplanutí mastného prachu je možné prakticky kdykoli, stačí jedna drobná jiskra a váš byt je v plamenech. Nevěříte-li těmto informacím, stačí nahlédnout do zveřejněných fotografií vyhořelých bytů, hasiči fotky prezentují na Internetu k nahlédnutí, abyste měli lepší představu o tom, co zanedbaná vzduchotechnika dovede vyvolat.
Revize a čištění – v bytových domech se revize a čištění rozvodů vzduchotechniky provádí jen někde. Rozhodně to není pravidlem, že by se prováděly pravidelně a všude. Problém je v tom, že o tomto nebezpečí lidé většinou nemají ani tušení, a tak je osvěta a propagace této činnosti plně namístě. Požár vzduchotechniky v panelových či jiných domech je největším nebezpečím městských sídlišť, v podstatě tu lidem kromě toho nic jiného závažného nehrozí.