Dočkáme se přijetí eura?


Euro je velkou otázkou posledních let. Bude u nás euro nebo ne? O tom se politici a ekonomové dohadují již dlouhá léta. Otázka eura je součástí snad každého předvolebního programu a Česká republika se rozdělila na dva tábory. Jeden přijetí eura vítá, druhý ho jednoznačně odmítá. Euro je měna, která je již zavedena ve většině zemí v Evropě. Pro příklad je to Německo, Rakousko, Španělsko, Itálie, Finsko, Slovensko, Kypr, Malta nebo Belgie. Naposledy Euro přijalo Chorvatsko, a to v roce 2023. Dokonce i země mimo Evropy přijímají euro. Je to třeba Monako, Kosovo nebo Černá hora.

eura

U nás se ale s přijetím m eura stále váhá, i když víme, že by nám to přineslo mnohé výhody a spousta věcí by se pro nás stala snadnějšími. Jenomže lidé se změn bojí. Bojí se, jak by to ovlivnilo jejich finance nebo jak by si zvykli na úplně novou měnu. Věci v obchodech by najednou byli s jinými cenovkami, výplata, důchody a sociální dávky by chodili v eurech a lidé by si museli vše přepočítávat, než by si na euro zvykli. Zejména pro seniory by to mohl být opravdu problém. Všechno je ale otázkou zvyku. Nakonec bychom si zvykli a za pár let by nám ani nepřišlo, že bychom někdy předtím měli jinou měnu.

euro

Česká republika se sice zavázala k přijetí eura, ale zatím nebylo stanoveno přesné datum a vypadá to, že v nejbližší době ani stanovené nebude. Všechno totiž závisí nejen na ekonomických podmínkách v naší zemi, ale také na politické shodě. A v politice v současnosti ohledně eura panuje až příliš velký rozpor. Velké strany se bojí vyjádřit souhlas pro přijetí eura. Proč? Protože vědí, kolik odpůrců přijetí eura má. A mohlo by to pro ně znamenat značkou ztrátu při volbách. I když by jiné body jejich programu oslovili ostatní, přijetí eura by se mohlo zdát natolik velkou hrozbou, že by se rozhodli nakonec volit jinou stranu, která bude proti přijetí eura. Zůstává ale prozatímní jistotou, že euro zatím nebude https://www.hypoteka-bez-registru.net/euro-zatim-nebude/.