Bazénová plachta vám poslouží možná víc, než si myslíte


Znáte televizní pořad „Nikdo není dokonalý“ s Jiřím Krampolem? Pokud ano, pak si jistě snadno vybavíte, jak komické situace nastávaly na ulici při zodpovídání některých docela snadných otázek. Možná, že byste se však sami stali obětí humorné nadsázky, kdyby se vás někdo zeptal, jaký je hlavní rozumný důvod, proč si pořídit bazénovou plachtu na zakrytí hladiny. Je docela pravděpodobné, že by se většina dotázaných zaměřila na ochranu hladiny proti prachu, listí a dalším nečistotám, které do bazénu padají z okolního prostředí, ale málokdo by si vybavil celkem zásadní věc – vypařování vody.

venkovní bazén

Pokud se také domníváte, že je naprosto zbytečné řešit odpaření několika litrů vody z bazénu během koupací sezóny, pak si vezměte do ruky kalkulačku a počítejte s námi: Za 24 hodin, tedy za jediný den se z jednoho metru čtverečního jakékoli vodní plochy vypaří od jara do podzimu do ovzduší přibližně (dle vlhkosti vzduchu a teploty) plus mínus pět litrů vody. To se zdá málo, ale u bazénu o rozměrech 8 x 4 metry je to již sto šedesát litrů za den, a to zrovna zanedbatelné není. Za měsíc takto provozovaného bazénu se odtud vypaří již téměř pět kubíků vody, a vy tu vodu musíte dopustit, a také zaplatit na vodném a stočném.

plavkyně v bazénu

Za půl roku koupací sezóny je to již 29 kubíků vody a ta patnáct let provozování bazénu, což je přibližně životnost solární krycí plachty, musíte dopustit do bazénu celkem 435 kubíků vody, tedy v přepočtu na vodné a stočné zhruba 57 tisíc Kč. Stačí pak odečíst pořizovací náklady na krycí plachtu a máte jasnou představu o tom, že ušetříte desítky tisíc korun, které byste doslova vyhodili oknem do ovzduší. Odpařená voda z bazénu vám totiž nepřinese žádný užitek, ta pouze poslouží přirozenému koloběhu vody v přírodě, ale s tím žádné vodárny a kanalizace nepočítají a spotřebu vody na dopouštění bazénu vám nikdo nepromine – musíte jí zaplatit ze své kapsy.