Jedním z témat, které jsou na přetřesu velmi často, jsou i globální změny klimatu. Je jasné, že je nemáme ani zdaleka zmapované. I dnes je však jasné, že pro nás mohou mít velmi neblahé následky. I přesto se však stále najdou lidé, kteří tvrdí, že nejsou ani zdaleka tak tragické, jak bychom si mohli myslet. Je tedy dobré se podívat na to, jak tomu skutečně je, a co nás vlastně čeká.
Zdaleka nejčastější námitkou je to, že vědci předpovídali, že již v dnešní době bude Země v podstatě neobyvatelná, avšak vidíme, že tomu tak ani zdaleka není. Předpovídali táni ledovců v takové míře, v jaké jej nevidíme. Znamená to tedy, že se globálních změn klimatu vůbec bát nemusíme? Ne tak docela.
V první řadě je dobré se podívat na to, proč se tyto černé scénáře nenaplnily. Ty totiž počítaly s tím, že znečišťování bude i nadále pokračovat stávajícím tempem. Ve skutečnosti však byla přijata určitá opatření, která tyto dopady zmírnila. Patří mezi ně například emisní povolenky, ale také zavedení emisních limitů u automobilů a různých filtrů a odsiřovačů u továrních komínů.
Znamená to tedy, že se nemáme čeho bát? Nikoliv. Je nutné si uvědomit, že tyto klimatické změny pokračují i nadále, a to stále rychlejším tempem. Již nyní je můžeme vidět kolem nás, například vysokými letními teplotami, a to nejen na našem území. Pak se také podívejme na počet požárů v Austrálii či v Kalifornii, který je mnohem vyšší, než kdy jindy.
Je tedy jasné, že naše problémy ani zdaleka nepřestaly, jen jsme oddálili jejich kompletní naplnění. Proto bychom rozhodně nejen neměli polevit v našich snahách, nýbrž bychom je měli ještě zvyšovat. Jinak se totiž může velmi snadno stát, že život na naší planetě bude mnohem těžší, než kdy dřív. Jistě, ne za naší generace, a nejspíše ani za generace našich dětí. Naše vnoučata se však již budou muset vyrovnat s věcmi, které my jsme neznali. Tedy pokud se nepokusíme tomu nějak zabránit.